Milý rodičia,
školský rok začal už v plnom prúde a s ním prichádza obdobie, keď sa začínajú v kolektívoch detí šíriť infekčné ochorenia, ktoré robia vrásky nejednému rodičovi. Strach o drobca a zároveň stres ako zvládnuť prácu popri neustálych OČR pozná asi každý. Navyše obdobie pandémie a väčšej izolácie detí spôsobilo, že imunitný systém detí si musí nanovo zvyknúť brániť sa proti nepriateľom. Čo môžeme urobiť my, aby táto situácia aspoň trochu zmenila kurz?
Prevencia
Asi každého na prvom mieste napadne prevencia.Prevencia je veľmi dôležitá, veď ľahšie ohňu predchádzať, ako ho hasiť. Pohyb na čerstvom vzduchu, zelenina, ovocie každý deň, časté a správne umývanie rúk, dobrá ústna hygiena, primerané oblečenie ( ani veľa ani málo), vyhýbať sa chorým kamarátom. V niektorých prípadoch pomôžu aj látky na prírodnej báze napr. imunoglukán, kolostrum, rakytník v rôznych formách. V prípade, že sa Vám nedarí zvládať časté infekcie, obráťte sa na svojho pediatra, ktorý Vám poradí. Vo väčšine prípadov potrebuje imunita detí len dlhší čas dozrievať, hlavne v prvom roku v kolektíve detí. Ak problémy pretrvávajú, môže byť prínosom vyšetrenie u špecialistu, napr, imunológa, či nejde o hlbší problém imunitného systému.
Najčastejšie infekcie
Medzi najčastejšie ochorenia v škôlkach patria jednoznačne ochorenia dýchacích ciest. Šíria sa drobnými kvapôčkami vo vzduchu. Asi všetci lekári sa zhodujú na tom, že ak na dieťati rodič spozoruje nejaké známky ochorenia, dieťa by malo zostať doma. Lenže často sa stáva, že rodičia najskôr akože skúšajú - či a ako sa rozvinie začínajúca choroba dieťaťa. Jedno dieťa v kolektíve dokáže za jedno doobedie nakaziť celý kolektív v závislosti intenzite kontaktu s chorým a sile imunity spolužiakov.
Deti však soplia často, pri zmene teploty prostredia, pri podráždení, alergii. Ako teda rozpoznať, že ide o infekciu? Choroba sa väčšinou u dieťaťa začne prejavovať ešte skôr, ako vypukne v plnej sile. Môžete spozorovať celkové príznaky, ako sú zmeny v správaní, deti sú podráždenejšie, či viac unavené, môžu mať bolesť kĺbov,hlavy, bolesť v krku, horúčka, zimnica. Dieťa s horúčkou, ani so zvýšenou teplotou nepatrí v žiadnom prípade do kolektívu!!! Aj zvýšená teplota je prejavom infekcie, najmä ak ide aj ďalšími príznakmi ako je sopeľ, kašel a spôsobíte tým ďalšie rozšírenie medzi deťmi. Pri nádche si všímajte aj farbu sopľov, ich množstvo,...Ak si dieťa ľahne a nevie dýchať, má upchatý nos, dýcha ústami, chrápe alebo kašle, určite by malo ísť do postele. Aj priesvitný sopeľ je infekčný, zväčša ide o vírusovú infekciu, v prípade hustého sopľa sfarbeného do zeleno žlta môže ísť o bakteriálnu infekciu, ale nie vždy je to pravidlo.
Vo všeobecnosti platí, že čím skôr zasiahneme a začneme liečiť dieťa, tým skôr sa z toho vylieči a budeme aj kratšie na OČR. Správanie štýlom “ešte jeden deň ho dám a uvidím” nič nerieši, lebo tak či tak sa bez liečby z choroby nedostane a my si len skomplikujeme priebeh choroby. Napríklad ak dieťa oslabené bežnou virózou dostane v kolektíve nejakú bakteriálnu infekciu, môže skončiť na antibiotickej liečbe, ktorej sme sa mohli vyhnúť. A opakovaná antibiotická liečba môže spôsobiť ďalšie problémy ako sú hnačky, odolnosť baktérii voči antibiotikám. A keď bude antibiotikum dieťa vo vážnej situácii potrebovať, nezaberie mu.
Pri nedostatočne liečených infekciách dýchacích ciest sa môže u dieťaťa rozvinúť problém s nosnými alebo krčnými mandlami, u niektorých detí dokonca astma, ktorá ho poznačí na celý život.
Na zamyslenie! Ak chcete poslať svoje choré dieťa do škôlky či školy, skúste si najskôr úprimne spomenúť, ako sa cítite vy sami, keď ste chorí, keď sa vám ani z postele nedá vstať a každý pohyb je pre vás utrpenie. A uvedomte si, že aj vaše dieťa bolí hlava, trápi ho upchatý nos a stekajúce hlieny, možno má aj zvýšenú teplotu a vy napriek tomu chcete, aby normálne fungovalo v procese škôlky alebo školy, kde sa musí hýbať a sústrediť?
Asi druhé najčastejšie ochorenie bývajú črevné infekcie. Tu znova platí, že dieťa s hnačkou alebo vracaním potrebuje láskavú starostlivosť rodiča a nie namáhavý deň v škôlke.
Na strane zdravých je aj zákon
Podľa paragrafu 24 zákona č. 355 / 2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia môže byť dieťa umiestnené v predškolskom zariadení len v prípade, že je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve, neprejavuje príznaky prenosného ochorenia, nemá nariadené karanténne opatrenia. „Prevádzkovateľ zariadenia je povinný
a) zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do zariadenia, zisťovala každý deň zodpovedná osoba pred prijatím dieťaťa do zariadenia,
b) zabezpečiť, aby osoba zodpovedná za každodenné prijímanie detí do zariadenia prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom,
c) zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa.“
Preto sa nehnevajte na pani učiteľky, keď Vám zavolajú, aby ste si vzali dieťa zo škôlky, lebo kašle, soplí. Je to pre dobro všetkých, aj Vášho dieťaťa.
Nikto nechce rodičom spôsobiť zbytočné problémy v práci a už vôbec nie vyradzovať deti z kolektívu. Avšak nesmieme dovoliť, aby práca bola dôležitejšia ako zdravie našich detí.
A to prajem nám všetkým, aby sme mali odvahu postaviť sa za naše hodnoty, za naše deti.
Dr. Mária Králiková